Odmiany kurek jednodniowych
Zakup piskląt musi być przemyślaną decyzją. Przede wszystkim kurki muszą być zdrowe. Możemy ich stan ocenić po wyglądzie i zachowaniu. Sprawdźmy, czy posiadają prosty dziób, nogi i pazury. Zobaczymy również puch, musi być czysty i puszysty. Zdrowe pisklęta są ruchliwe. Kupujmy tylko z zaufanych zakładów wylęgu drobiu. Sprzedażą kurek jednodniowych zajmuje się Ferma Drobiu Kamil Marchewka w Marianowie. Kurki jednodniowe są szczepione i wyróżniają się wysoką zdrowotnością. Wszystkie ptaki pochodzące z wylęgarni, mają udokumentowane pochodzenie i szczepienia. Jeśli nie mamy odpowiedniego transportu do przewozu piskląt, zakład dostarczy nam na miejsce. Transport odbywa się specjalnie zaadoptowanymi do tego celu pojazdami, co sprawia, że otrzymamy kurki w znakomitej kondycji.
Odmiany kurek jednodniowych
Odmian kurek jednodniowych jest wiele. Poniżej przedstawiamy te, najbardziej popularne, które nabędziemy w fermie Drobiu Kamila Marchewki.
- Rosa 1 – jedna z najbardziej cenionych odmian. Kurki przybierają barwę brązową. Mają takie upierzenie, jak kura dojrzała, ważąca w 20. tygodniu 2 kg. Ta odmiana cechuje się dobrą zdrowotnością.
- Rosa 5 – jest ceniona podobnie jak Rosa 1. Pisklaki mają kolor czarny, a dojrzałe kury wyróżniają się czarnym pierzem i złotym wokół szyi, ważą około 1,8 kg. Drób tej rasy cechuje się skłonnością do żerowania oraz bardzo dobrze nadaje się zarówno do półintensywnego, jak i ekstensywnego chowu.
- Sussex – jest bardzo popularną odmianą kurek, ze względu na wysoką odporność oraz dobre umięśnienie. Kury mają białe pióra, które wokół szyi są dodatkowo obrysowane piórami czarnymi. Dojrzałe kury ważą około 2,5 kg.
- Leghorn – rasa wywodząca się z Włoch, charakteryzuje się białym upierzeniem. Te kury są cenione ze względu na wysoką wylęgowość i dobrą zdrowotność. Dojrzałe kury ważą około 1,7 kg.
- Ross 308 – brojlery Ross 308 są jednymi z najpopularniejszych na świecie. Wyróżniają się szybkim wzrostem przy niewielkiej konsumpcji żywności, dzięki czemu ich hodowla jest niedroga, zaś jakość produktu bardzo wysoka.
Pomieszczenie dla piskląt
Zanim zdecydujemy się na zakup piskląt, musimy przygotować specjalne pomieszczenie lub wydzielone miejsce w budynku. Posadzkę wykładamy suchą słomą (10 – 15 cm grubości), żeby ptaki nie wyziębiały się, i nie chorowały. Podłoże ma być suche, natomiast powietrze odpowiednio wilgotne, żeby pisklęta się nie odwodniły. Przy niskiej wilgotności będą chorowały. Jeśli powietrze jest za suche, polejmy posadzkę wodą, nie mocząc słomy. Dobrze też miejsce do ich wychowu, odgrodzić płytami pilśniowymi lub siatką, żebyśmy mogli obserwować ich rozwój. Siatka umożliwia cyrkulację powietrza, więc pisklaki lepiej się chowają. Musimy zadbać o ciepło w pomieszczeniu, świeżą wodę i paszę. Pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jest zadbać o odpowiednie warunki dla zwierząt, ponieważ będą chorowały.